Interaktywne Media Białołęki
news

kultura

Tarchomin ’80 z Markiem Sierockim

Tarchomin ’80 z Markiem Sierockim

lut 8, 2018 | Kategoria: kultura  |  Author: Małgorzata Głódź

Szykuje się kolejna okazja do zdobycia wydanego pod koniec ubiegłego roku albumu „Tarchomin ‘80” z niepublikowanymi fotografiami Wiesława Antosika, pokazującymi powstające blokowisko na warszawskim Tarchominie. Bezpłatny egzemplarz tego 140-stronicowego wydawnictwa będzie można otrzymać w sobotę 17 lutego podczas spotkania promocyjnego w ratuszu Dzielnicy Białołęka.

Publikacja cieszy się olbrzymim zainteresowaniem. Na grudniową promocję w Muzeum Warszawskiej Pragi w grudniu przyszło ponad 300 osób! Książka zawiera 90 fotografii z lat 80. autorstwa zmarłego w 2013 roku Wiesława Antosika, absolwenta łódzkiej filmówki i operatora TVP, który od 1984 mieszkał w bloku przy ulicy Antalla. Dokumentował życie swojej rodziny, a przy okazji – powstające na terenie dawnych wsi i pól osiedle.  

Książka „Tarchomin ‘80” to kolejna ważna pozycja varsavianistyczna dotycząca dziejów północno-wschodniej części Warszawy. Tym cenniejsza, że Białołęka wciąż jeszcze pozostaje swoistą terra incognita. I bardziej kojarzona jest z sypialną niż z ciekawą historią. – Dzięki fotografiom i wspomnieniom Marty, córki pana Wiesława, znaleźliśmy sposób na opowieść o typowym i – wydawałoby się – nieciekawym PRL-owskim blokowisku – mówi Bartłomiej Włodkowski z Fundacji AVE, która dzięki dofinansowaniu przez białołęcki wydział kultury wydała publikację.

Dodatkową atrakcją spotkania będzie udział znanego dziennikarza muzycznego i mieszkańca Białołęki Marka Sierockiego, który zaprezentuje największe muzyczne przeboje z lat 80. XX wieku. – Dzięki gawędzie pana Marka poczujemy klimat dyskotek, odbywających się w tarchomińskich klubach „Arkona” i „Poraje”, które również uwiecznił na swoich zdjęciach Wiesław Antosik – dodaje Włodkowski. - A kto wie, może i muzyczne prezentacje przerodzą się w małą domówkę?

Poza tym w trakcie imprezy wyświetlona zostanie animacja poklatkowa „Tarchomin ‘80” przygotowana przez lokalnych artystów z grupy „Kolor Kolektyw” Kamę Fundichely oraz Krzysztofa Rychtę podczas warsztatów dla dzieci „Zróbmy sobie film”.     

Promocja wydawnictwa odbędzie się w ratuszu Dzielnicy Białołęka przy ulicy Modlińskiej 197, w sobotę 17 lutego 2018 o godz. 17.30. Wstęp wolny.

Wydarzenie jest częścią festiwalu „Białołęka Kulturalna”, organizowanego przez Białołęcki Ośrodek Kultury i promującego twórców mieszkających na Białołęce. 

Materiały prasowe 

Copyright Ⓒ 2017 Białołęka moja dzielnica. Design by Agnieszka Ankieiwcz